Основните партньори, част от консорциумa на проекта REACT - REsearchers in Industry and ACademy for Technology Development, финансиран по Седма Рамкова програма на Европейския съюз за научни изследвания и технологично развитие, вече четири последователни години организират „Европейската нощ на учените” в България, със съдействието на много партниращи организации на национално и местно ниво като Софийския университет «Св.Кл.Охридски», Българската академия на науките, Съюзът на учените в България, Националният политехнически музей, Националният природонаучен музей, Българското национално радио и много други.
Всяка година, стремежът на екипа е да насочи общественото внимание към различни области на науката като физика и технологиите (2006 г.), археология и история (2007 г.), биология, химия и екология (2008 г.) и астрономия (2009 г.). Събитията бяха много успешни и високо оценени от обществото и най-вече от младите хора, за които винаги има планирани възможности за участие в инициативата. В началото, тези т.нар. Нощи бяха едни от първите мероприятия, наред с научните кафенета, провеждани в България, насочени към привличане вниманието на гражданите относно ролята на изследователите и науката като цяло в нашето ежедневие, икономическото развитие, социалното благополучие и по-нататъшната интеграция в общия европейски дом.
Сега за нас, Европейската нощ на учените, се превърне в редовен обществен форум, на който всички ние – граждани, родители и деца, учени и студенти, можем да се срещнем с българските научни постижения, да разберем повече за нашите изследователи и да получим повече знания по конкретни теми.
На базата на проучванията на общественото мнение, направени през последните години, консорциумът реши да насочи своите усилия към разширяване на демонстрационната част от планираните дейности в Европейската нощ на учените с цел припознаване значението на изследователите за обществото и икономиката на България. Затова като основна тема на този амбициозен проект за 2010 г. беше избрана темата „Изследователите в индустрията и академията за технологичното развитие на страната” в подкрепа на политиките на ЕС за повишаване на общественото признаване на учените и тяхната роля за икономическия растеж и качество на живот и за насърчаване на младите хора да развиват научна кариера. Акцентът, на повече дейности по реализирането на Европейската нощ на учените, ще бъде насочен най-вече към младото поколение, поради наличието на проблеми като недостиг на изследователи в някои региони и индустрии и застаряването на заетите в научната сфера.
Допълнително, проектът цели:
да разкрие на обществеността непознатите страни от живота и работата на изследователите, както и да спомогне за преодоляване на стереотипите, свързани с учените, особено за тяхната възраст;
да повиши нивото на обществена осведоменост относно приноса на учените за икономиката и обществото, за технологичния прогрес и развитие и за преодоляване на съществуващите предразсъдъци, че тяхната професия е абстрактна и не е свързана с ежедневието;
да бъде подчертана подкрепата на ЕС, насочена към научните изследователи и на възможностите за мобилност на учените на големия европейски пазар на труда;
да популяризира кариерното развитие в тази сфера чрез примери за сътрудничество между индустрията и академичните среди и възможностите за междусекторна мобилност.
Консорциумът реши в дейностите по проекта да се акцентира и върху ролята на жените учени в България, както и да бъдат предадени две важни съобщения: „Европейските изследователи за икономически растеж и качество на живот” и „Изследователите умеят да се забавляват и притежават различни таланти”.
Не на последно място, за изпълнението на тези амбициозни цели, организаторите на Европейската нощ на учените през 2010 г. ще съобразят и няколко много важни приоритета на Европейския съюз, залегнали в различни програми и стратгически документи като:
едни от важните цели на работната програма по приоритет ХОРА на 7-ма Рамкова програма, адресирани към активизиране участието от страна на предприятията, включително малките и средни предприятия в науката, кариерното развитие на младите хора и трансфера на знания и услуги. Като се вземат предвид последните статистически данни на Евробарометър, разкриващи отношението на българите към важността на науката и технологиите, особено по отношение влиянието им върху живота на хората, се вижда че обществото е скептично настроено и не достатъчно информирано относно възможностите на изследванията и технологиите да повлияят положително върху икономиката и качеството на живот. Затова засилването на сътрудничеството между индустрията и академията по отношение на обучението, кариерното развитие и знание, обменът на умения и технологии, като се вземе предвид защитата на правата върху интелектуалната собственост, трябва да бъде насърчавано и окуражавано и на национално ниво. Консорциумът REACT ще продължи да работи в посока повишаване на информираността за популяризиране на ползите от подобно сътрудничество за обществото и особено за младите хора, напредъка и резултатите от научните изследвания в българската индустрия.
Преодоляване на икономическата и финансова криза в Европа и България. Статистическите и социологически анализи показват, че 2010 година ще бъде най-трудната за българската индустрия и по-специално за малките и средни предприятия. Това също ще се отрази върху финансирането на научните изследвания, както от публичния, така и от частния сектор. Затова се акцентира върху необходимостта от увеличаване на инвестициите в иновации в такива периоди на икономически спад като ще популяризират основните насоки от Европейския план за възстановяване на икономиката, който насърчава „необходимостта от директни „интелигентни инвестиции“ и по-специално по-нататъшното развитие на научните изследвания в сферата на производството и бизнеса с цел преодоляване на финансовата криза в Европа.
2010 г. е обявена за „Европейска година за борба с бедността и социалното изключване”. Когато се говори за наука, често се казва, че не съществуват пречки или ограничения за научните изследвания и идеи. За съжаление, днес съществуват различни бариери - много често икономически, социални или етнически, които понякога не позволяват на много талантливи хора, особено на децата да следват мечтите си, включително стремежът им към нови открития и изобретения. Парньорите по проекта, си поставят скромната цел, да осигурят различни дейности в подкрепа публичността на различни таланти на сираци и изоставени деца, деца с увреждания и/или в неравностойно положение, за да се покаже как науката работи и може да помогне на нашето общество и как и защо трябва да насърчаваме развитието на талантите при всички деца.
Организатори:
Клуб Млади Таланти
Технически университет София -
Пловдивски университет «Паисий Хилендарски» -
Тракийски университет Стара Загора -
Русенски университет «Ангел Кънчев» -
Партньори:
Съюз на учените в България
Българска академия на науките
Национален политехнически музей
Район "Оборище" - Столична община
Фондация «ГИС Трансфер Център»
Национална асоциация „Жени в науката" (Шумен)
Медии:
Сп.Мениджър
В. „АзБуки”
Аз чета - сайтът за твоята книга
Уеб-сайтът е публикуван с финансовото съдействие на Европейската комисия - проект REACT.